Być może zainteresuje Cię również:
-
Moc urzędowego zakazu
wtorek, 5 kw. 2011Trzy lata temu pewne oczko wodne na peryferiach Warszawy było prawdziwym żabim rajem. Bezpieczeństwa zagrożonych gatunków strzegły gęste zarośla i podmokły teren. Ale to, co dobre dla płazów, nie podobało się warszawskim urzędnikom. Dzisiaj teren jest uprzątnięty, ucywilizowany, a przyrodę ochrania... tablica z listą zakazów.
-
Ropucha czy księżniczka?
piątek, 4 lt. 2011Księżniczka, ale tylko przez kilka dni w roku. Jeśli mamy szczęście, albo po prostu wiemy gdzie i kiedy szukać, możemy liczyć na wyjątkowy spektakl.
-
Nastrosz lipowiec
sobota, 20 lp. 2013Przedstawionego na zdjęciu motyla - nastrosza lipowca - spotkać niełatwo. Zawisaków, do których ów należy, jest w Polsce coraz mniej. A te, które się jeszcze uchowały, w większości są motylami nocnymi i tylko nocą można je podpatrzeć, kiedy - trochę jak kolibry - zawisają w locie nad kielichem kwiatowym i "zapuszczają trąbę" wypijając nektar.
-
Rzekotkowy Staw przed dewastacją
niedziela, 29 mrz. 2009W Polsce żyje 18 gatunków płazów. Wszystkie są objęte ścisłą ochroną gatunkową. W warszawskim Rzekotkowym Stawie odbywało gody aż 12 z nich. Niestety zimą 2008/2009 pod pretekstem budowy parku zniszczono niemal wszystkie miejsca, w których rozmnażały się płazy i wycięto drzewa na których żyły rzekotki...
-
Rusałka admirał
poniedziałek, 22 lp. 2013Co mi wcina zgniłe morele w ogrodzie? I dlaczego przybywa po nie aż z południa Europy?