Być może zainteresuje Cię również:
-
Znów wycinki drzew nad Rzekotkowym Stawem?
czwartek, 9 wrz. 2010Niedawno pisałem o nielegalnych wycinkach drzew. Nielegalnych, bo wprawdzie zlecanych oficjalnie przez publiczną administrację, jednak na podstawie błędnych lub wręcz fałszywych przesłanek. Na przykład - że drzewa były owocowe, co po fakcie stwierdzić już trudno. Albo - że rosną za gęsto. Do takich argumentów w ogóle trudno się odnieść, bo czy istnieją jakieś uregulowania co do odległości, jaką muszą zachować drzewa, żeby rosnąć zgodnie z prawem?
-
Rzekotkowy Staw przed dewastacją
niedziela, 29 mrz. 2009W Polsce żyje 18 gatunków płazów. Wszystkie są objęte ścisłą ochroną gatunkową. W warszawskim Rzekotkowym Stawie odbywało gody aż 12 z nich. Niestety zimą 2008/2009 pod pretekstem budowy parku zniszczono niemal wszystkie miejsca, w których rozmnażały się płazy i wycięto drzewa na których żyły rzekotki...
-
Moc urzędowego zakazu
wtorek, 5 kw. 2011Trzy lata temu pewne oczko wodne na peryferiach Warszawy było prawdziwym żabim rajem. Bezpieczeństwa zagrożonych gatunków strzegły gęste zarośla i podmokły teren. Ale to, co dobre dla płazów, nie podobało się warszawskim urzędnikom. Dzisiaj teren jest uprzątnięty, ucywilizowany, a przyrodę ochrania... tablica z listą zakazów.
-
Najgłośniejsze zwierzęta Europy?
poniedziałek, 17 st. 2011Ten, kto choć raz słyszał godowe wołanie rzekotek nie pomyli go z żadnym innym dźwiękiem. Słychać je doskonale nawet z odległości kilometra. To niemal nie do uwierzenia, jak głośny dźwięk potrafią wydać te maleńkie zwierzęta.
-
Eko-osiedla dla naiwnych
piątek, 18 mrz. 2011W otulinach rezerwatów i parków narodowych powstają kolejne inwestycje i kuszą wizją domu wśród zieleni. Nabywcy nie zdają sobie sprawy, że za kilka lat posługując się tymi samymi metodami, ci sami inwestorzy wyrwą następne tereny i romantyczny dom pod lasem znajdzie się nagle w centrum ruchliwego osiedla.